Bursztynowa monstrancja na jubileusz 25-lecia parafii św. Jadwigi Królowej w Gdańsku-Oruni

Pracownię gdańskiego złotnika Tomasza Pisanko opuściło właśnie oryginalne dzieło sztuki złotniczej i bursztynniczej - bursztynowa monstrancja wykonana na jubileusz 25-lecia parafii św. Jadwigi Królowej w Gdańsku-Oruni. Przy projektowaniu monstrancji uczestniczył pracownik Instytutu Historii Sztuki UKSW ks. dr Janusz Nowiński.

            Projekt monstrancji łączy elementy tradycyjne z nowoczesnymi. Korona królewska na zwieńczeniu oraz lilie andegaweńskie na promieniach glorii są odniesieniem do osoby patronki parafii - królowej Jadwigi z rodu Andegawenów.

            Monstrancja, o wysokości 105 cm, jest wykonana ze srebra pokrytego rodem i partiami złocona. Do wykonania bursztynowych inkrustacji wykorzystano 4,5 kg bursztynu ofiarowanego przez parafian. Naturalny bursztyn jasny (mleczny) został pocięty na płytki, które po spolerowaniu zamontowano w monstrancji. Pozostałą parte bursztynowego surowca (w większości bryłki i drobny kruszec z korali) poddano sprasowaniu, otrzymując jednorodny materiał, który można było ciąć i polerować. Poza bursztynem w monstrancji osadzonych jest 60 białych i 6 niebieskich cyrkonii, 33 granaty oraz 6 pereł.

            Monstrancje będzie po raz pierwszy zaprezentowana w Gdańsku na21. Międzynarodowych Targach Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich „Amberif”  w dniach 19-22 marca.

Zdjęcia monstrancji można zobaczyć tutaj:

http://www.pb.info.pl/pin/675

Copyright © 2019 UKSW Wszelkie prawa zastrzeżone
Informacja o ciasteczkach